Teaching Math In 1950 <br />> <br />> A logger sells a truckload of lumber for $100. His Cost of production is<br />> 4/5 of the price. What is his Profit? <br />> <br />> <br />> Teaching Math In 1960 <br />> <br />> A logger sells a truckload of lumber for $100. His Cost of production is<br />> 4/5 of the price, or $80. What Is his profit? <br />> <br />> <br />> Teaching Math In 1970 <br />> <br />> A logger sells a truckload of lumber for $100. His Cost of production is<br />> $80. Did he make a profit? <br />> <br />> <br />> Teaching Math In 1980 <br />> <br />> A logger sells a truckload of lumber for $100. His Cost of production is<br />> $80 and his profit is $20 Your Assignment: Underline the number 20. <br />> <br />> <br />> Teaching Math In 1990 <br />> <br />> A logger cuts down a beautiful forest because he is Selfish and<br />> inconsiderate and cares nothing for the Habitat of animals or the<br />> preservation of our Woodlands. He does this so he can make a profit of<br />> $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class<br />> participation after answering the Question: How did the birds and<br />> squirrels feel as the Logger cut down their homes? (There are no wrong<br />> Answers.) <br />> <br />> <br />> Teaching Math In 2005 <br />> <br />> Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El cuesto de la<br />> produccion era $80. Cuantos tortillas Se puede comprar?